Alergia lub nietolerancja pokarmowa, to jedna z najczęstszych przyczyn zmiany diety naszych pupili. Psy, które często wykazują objawy, takie jak wzdęcia, biegunka, swędzenie, wymioty czy łuszcząca się skóra, mogą na nią cierpieć. Zdarza się również, że istnieją inne przyczyny tych problemów, dlatego warto zawsze skonsultować się z zaufanym lekarzem weterynarii.
Od czasu do czasu jesteśmy zmuszeni wprowadzić zmianę w diecie. Ponieważ każda zmiana wymaga przystosowania się organizmu, a zwłaszcza jelit, nie powinna być przeprowadzana zbyt często, a jeżeli już, to przede wszystkim delikatnie.
Obok alergii/ nietolerancji, jednymi z najczęstszych przyczyn, powodujących konieczność przejścia na inny rodzaj pożywienia może być:
– zdiagnozowanie przewlekłej choroby, która wymaga specjalnej diety np. przy cukrzycy lub niewydolności nerek
– nadwaga lub niedowaga pupila
– konieczność przejścia z karmy dla szczeniąt na karmę dla dorosłych lub w późniejszym okresie na karmę dla seniorów
Aby zwierzak jak najlepiej to zniósł, dobrze jest stopniowo przez ok. tydzień, dodawać nową karmę do starej i powoli zwiększać proporcje tej nowej. Większość psów dobrze radzi sobie z tego typu zmianą. Zdarzają się jednak bardzo wrażliwe zwierzaki i wtedy należy ten okres adaptacji przedłużyć. Trochę inaczej wygląda sytuacja przy zmianie diety z karmy np. suchej na morką. Nie zaleca się wtedy mieszania, ze względu na różne czasy trawienia w żołądku. Lepiej jest podawać nowy pokarm stopniowo w odstępach kilku godzin. Przy okazji takiej zmiany, niech nas nie zdziwi ilość wypijanej wody. Przy mokrej karmie, psiak będzie pił znacznie mniej niż przy suchej.