AKCESORIA SPACEROWE SZYJEMY NA ZAMÓWIENIE DO 5 DNI ROBOCZYCH | INTERNATIONAL SHIPPING AVAILABLE – PLEASE SEND US AN EMAIL

szczenię w domu

Szczenię w domu? Jak najlepiej się przygotować?

mar 29

Szczeniaki niezależnie od rasy, koloru sierści czy wielkości zawsze wzbudzają dużo emocji. Nieporadne jeszcze maluchy wyglądają zabawnie i uroczo, ale początki wspólnej przygody, choć radosne, czasami bywają niełatwe. Opieka nad szczeniaczkiem wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania.

 

Zanim pojawi się szczeniak

Czas poprzedzający pojawienie się pupila w naszym domu warto przeznaczyć na przygotowania.  Zmiana domu, to dla psa stres i niepewność. Jeśli oczekujesz na psa z hodowli, zakładam, że świadomie wybrałaś/eś rasę i zdobyłaś/eś informacje o potrzebach z tym związanych. Jeśli zamierzasz adoptować szczeniaka w typie rasy również warto poczytać na jej temat i porozmawiać z osobami, które mają takie psy.  Co możemy zrobić, aby nasz dom był bezpieczny, a my dobrze przygotowani? Oto kilka propozycji:

  1. Zabezpiecz kable elektryczne, listwy zasilające i wszystkie przedmioty, które mogą być niebezpieczne.
  2. Przygotuj psu posłanie, które ustawisz w spokojnym miejscu. Unikaj ciągów komunikacyjnych, miejsc gdzie jest przeciąg i dużo się dzieje.
  3. Jeśli kupujesz psa z hodowli porozmawiaj o tym, co otrzymasz w wyprawce, a co należy kupić. Jeśli adoptujesz szczeniaka warto zapytać czy pies dostanie jakieś swoje rzeczy, np. miskę czy obrożę. Nie ma sensu dublować przedmiotów, z których pies i tak szybko wyrośnie. Sporządź listę rzeczy niezbędnych na początek, np.  obroża, smycz, miska na wodę i jedzenie, woreczki na odchody, karma, klatka kenelowa czy legowisko.
  4. Zapytaj jak pies jest żywiony, aby w twoim domu dostał dokładnie to, co jadł do tej pory. Na ewentualną zmianę karmy lub żywienia przyjdzie czas jak szczenię się zaaklimatyzuje.
  5. Zorientuj się gdzie w twojej okolicy są lecznice weterynaryjne, popytaj znajomych gdzie leczą swoje psy i zapisz numery kontaktowe.
  6. Poszukaj w swojej okolicy ośrodków szkolenia psów, które pracują metodami pozytywnymi. Zwłaszcza jeśli to twój pierwszy pies! Dużo łatwiej jest uczyć nowych umiejętności niż odpracowywać zachowania niepożądane.
  7. Ustal z innymi domownikami jasne zasady, których wszyscy będziecie przestrzegać. Jeśli jedna osoba na coś pozwala, a druga zabrania pies nie ma jasnych komunikatów i nie rozumie czego oczekujemy. Dodatkowo może to powodować niepotrzebne konflikty i nieporozumienia międzyludzkie.
  8. Kup buty, które jesteś w stanie szybko założyć. To nie żart! Aby nauczyć psa czystości i załatwiania potrzeb na zewnątrz, trzeba działać szybko! 😉
  9. Poczytaj mądre książki!* Dzięki nim będzie Ci dużo łatwiej zrozumieć zachowania psa i szybciej się dogadacie!
  10. Jeśli masz dzieci przygotuj je na pojawienie się psa. Wytłumacz, że małe szczeniaczki, choć wyglądają bardzo uroczo, nie są maskotkami i trzeba być wobec nich bardzo ostrożnym. Ustalcie zasady, możecie je zapisać i przypominać sobie kiedy piesek będzie już z wami.

 

Pierwsze dni w nowym domu

Pozwól psu spokojnie poznać otoczenie, nie zarzucaj go nowymi bodźcami i nie oferuj zbyt dużo aktywności. Bądź cierpliwa/y i wyrozumiała/y, to przecież psie dziecko. Pokazuj mu świat. Zapoznaj z nowymi ludźmi, ale przyjmij zasadę mniej znaczy więcej – lepiej żeby pies miał niedosyt niż był przestymulowany. Aktywności powinny być krótkie i niewymuszone. Znacznie lepiej, aby piesek poznał mniej nowych miejsc, ale miał dobre skojarzenia niż dużo i zapamiętał je jako stresujące i niekomfortowe. Jeśli masz dzieci nadzoruj kontakt z psem. Niech obie strony interakcji czują twoje wsparcie. Szczeniaki potrafią mocno podgryzać, co dla dzieci może być dużym problemem. Młode psy, szczególnie dużych ras, potrafią w zabawie przewrócić małe dzieci i nieświadomie mogą wyrządzić im krzywdę. Z kolei nasze pociechy często mają dobre intencje, ale mogą źle odczytać zachowanie psa i zrazić go do siebie w pierwszym kontakcie.

Jeśli w domu są inne zwierzęta zadbaj o ich dobre samopoczucie. Masz już jednego psa i spodziewasz się szczeniaka? Dobrym pomysłem jest zapoznanie psów w neutralnym, spokojnym miejscu. Warto też zachować dotychczasowe rytuały. Nie zmuszaj psów do interakcji, pozwól im zadecydować czy w danym momencie są na to gotowe. Każda relacja musi mieć czas żeby mogła nawiązać się nić porozumienia.

 

szczenię w domu

Kochaj i bądź konsekwentny

­Ani przesadna surowość ani nadmierna pobłażliwość nie będą dobre. Jak we wszystkim, tak i w wychowaniu psa, potrzebny jest zdrowy rozsądek, empatia i cierpliwość. Każdy szczeniak jest inny – to co jednemu przychodzi z łatwością, innemu może sprawić trudność. Dochodzą do tego zachowania charakterystyczne dla danej rasy, geny, indywidualne predyspozycje, temperament i charakter. Jedno jest pewne – kiedy w waszym domu pojawi się pies nic już nie będzie takie samo…

szczenię w domu

*Turid  Rugaas, Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów, wydawnictwo Galaktyka 2016

Aleksandra Horowitz, Oczami psa, Co psy wiedzą, myślą i czują, Wydawnictwo Czarna Owca 2016

Aleksandra Horowitz, Nosem psa. Wycieczka do fascynującego świata zapachów, Wydawnictwo Czarna Owca 2017

Aleksandra Horowitz, Psy i my, Czarna owca 2021

Patricia McConell, Drugi koniec smyczy, Wydawnictwo Galaktyka 2014

John Bradshaw, Zrozumieć psa. Jak być jego lepszym przyjacielem, Wydawnictwo Czarna owca 2018

Stanley Coren, Tajemnice psiego umysłu, Wydawnictwo Galaktyka 2014

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Dołącz do nas! Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i wpisami na bloga.

    Adres e-mail*