Psy są doskonałymi kompanami do bardzo wielu aktywności. Wspomagają ludzi w różnych dziedzinach, a ich praca i umiejętności bywają niezwykłe. Dużą popularnością wśród opiekunów zwierząt cieszą się psie sporty. Są to różnorodne dyscypliny, które człowiek może trenować z psem. Wymagają niekiedy dużych nakładów związanych z zakupem odpowiedniego sprzętu oraz organizowaniem treningów.
Oto niektóre z nich:
1. Agility – to dyscyplina sportowa, która polega na pokonywaniu przez psa specjalnego toru przeszkód. Opiekun wysyła psa na przeszkody w określonej kolejności, a zadaniem czworonoga jest bezbłędne wykonanie zadania w jak najkrótszym czasie. Na zawodach istnieje podział na klasy w zależności od wzrostu psa oraz ze względu na stopień trudności toru. Agility można trenować z każdym psem (pod warunkiem braku przeciwskazań zdrowotnych i wiekowych), ale są rasy bardziej predysponowane do tego sportu.
2. Obedience – słowo to oznacza „posłuszeństwo”, dyscyplina polega na wykonywaniu przez psa komend wydawanych przez przewodnika. W trakcie zawodów psy dostają różnorodne zadania, np. chodzenie przy nodze, warowanie czy aportowanie, a ich trudność zależy od klasy w jakiej pies startuje. Im wyższa klasa, tym zadania są bardziej złożone i wymagające.
3. Bikejoring – to norweska dyscyplina sportów zaprzęgowych, w której pies biegnie przy rowerze. Stanowi połączenie kolarstwa górskiego z aktywnością psa. Rower wyposażony jest w specjalny wysięgnik, do którego przypięta jest linka z amortyzatorem. Pies powinien biec z przodu, przed rowerem i utrzymywać stale napiętą linkę. Na zawodach liczy się szybkość, technika i współpraca czworonoga z jadącym na rowerze opiekunem.
4. Dogfrisbee – polega na rzucaniu przez człowieka i łapaniu przez psa specjalnego dysku. Jest to aktywność, która ma kilka dyscyplin, np. Superminidistance (polega na aportowaniu przez psa frisbee w wyznaczonych strefach w czasie 90 sekund, im bardziej odległe pole, tym więcej punktów uczestnicy otrzymują, dodatkowe punkty można zdobyć za łapanie dysku w powietrzu kiedy łapy zwierzaka są oderwane od podłoża), Longdistance (to konkurencja, w której liczy się odległość – im dłuższy rzut pies złapie, tym lepiej), Freestyle (polega na zaprezentowaniu specjalnego układu rzutów i sekwencji w czasie 2 minut). Ciekawą konkurencją jest Frizgility, która łączy w sobie agility i frisbee. Zadaniem psa jest pokonać
5. Taniec z psem (Dog Dancing) – mało popularny w Polsce sport, który polega na wykonaniu przez człowieka i psa układu komend i sztuczek w rytm muzyki. W ramach zawodów uczestnicy mogą brać udział w dwóch konkurencjach: Heelwork to Music i Freestyle. Pierwsza zakłada wykorzystanie 75% elementów posłuszeństwa i 25% freestyle’u. Pies powinien pracować blisko człowieka – nie może być dalej niż w odległości 2m. Druga konkurencja – freestyle – zakłada odwrotnie – minimum 75% freestyl’u oraz maksymalnie 25% posłuszeństwa. Nie ma limitu odległości i zawodnicy mają większą dowolność w układaniu choreografii.
6. Dogtrekking – to zorganizowana wędrówka z psem. Jest to aktywność odpowiednia dla wszystkich ras psów i nie wymagająca specjalnych przygotowań. Uczestnicy marszu często używają specjalnego pasa biodrowego (pasa maszera) i linki z amortyzatorem przypiętej do szelek psa – taki zestaw ułatwia wędrówkę i gwarantuje wygodę oraz komfort podczas pokonywania trasy.
Z roku na rok popularność psich sportów rośnie. Coraz więcej opiekunów, decydując się na posiadanie czworonoga, dobiera rasę psa do aktywności, którą planuje z nim trenować. Wspólne trenowanie ma wiele zalet, ale najważniejsze, aby zarówno opiekun jak i pies czerpali radość z wspólnej pracy.