Psy to niesamowite stworzenia. Potrafią dostosować się do bardzo różnorodnych warunków i spełniać rozmaite funkcje – być przewodnikiem, stróżem, ratownikiem, wspaniałym członkiem rodziny. Zaganiają, ratują, pilnują, prowadzą, tropią, wyszukują… Można wymieniać bez końca co potrafią. Towarzyszą człowiekowi w jego życiu, sportach i podróżach.
Pisaliśmy już o czym warto pamiętać podróżując z psem. Pozostaje kwestia przygotowania psa na wyzwania jakie niesie ze sobą wspólny wyjazd.
- Środek transportu
Jeśli nasz pies nie jeździ albo bardzo rzadko podróżuje samochodem, to warto zacząć wcześniej oswajać go z jazdą. Z psami, które nigdy nie podróżowały możemy zacząć od pozytywnego skojarzenia z samochodem – zabieramy czworonoga do auta, nagradzamy za przebywanie w nim i wracamy do domu. Kolejnym krokiem będzie wspólna jazda. Zaczynamy od krótkiego odcinka, możemy zabrać psa w jakieś atrakcyjne i miłe dla niego miejsce. Z czasem wydłużamy czas przebywania w samochodzie. Oszczędzi to psu stresu podczas wyjazdu na urlop.
Jeśli wybraliśmy inny środek transportu, np. pociąg, można wcześniej zabrać psa na dworzec. Oswoić go z panującym tam hałasem i tłumem, pokazać mu pociągi, sprawdzić czy będzie chciał wejść do wagonu. Warto najpierw wybrać się na krótką trasę, podobnie jak samochodem i pokazać psu, że wspólna podróż jest w porządku. Przemieszczając się publicznym środkiem transportu musimy pamiętać o obowiązujących tam zasadach, czyli np. konieczności założenia kagańca. Kaganiec należy zakupić wcześniej i nauczyć psa go nosić. Jeśli zdecydujemy się na podróż z transporterem (przenośna buda), to również powinniśmy nauczyć pupila z niego korzystać.
- Poziom aktywności
W zależności od tego gdzie wyjeżdżamy i jaki tryb życia prowadzimy dobrze jest przygotować psa do większej aktywności. Jeśli jedziemy w góry i zamierzamy dużo chodzić, to zastanówmy się czy nasz plan będzie możliwy do zrealizowania? Psiak, który na co dzień chodzi na krótkie spacerki i nagle zostanie zabrany na długotrwałą wędrówkę, może nabawić się poważnych problemów zdrowotnych. Przed wyjazdem możemy sami popracować nad kondycją pupila albo skorzystać z pomocy trenera i zabrać go na trening psiego fitnessu. Fitness dog, to zajęcia ogólnorozwojowe dla psów, które wzmocnią mięśnie, poprawią kondycję i wydolność jego organizmu.
- Bodźce
Wyjazd to nowe zapachy, miejsca, nieznane dźwięki, nowi ludzie, przebywanie w nieznanych pomieszczeniach, czasami ekspozycja na trudne warunki atmosferyczne, niekiedy bycie w tłumie, zaburzenie rutyny i ogrom bodźców. Dla większości psów to dużo wrażeń. Przed podróżą dobrze jest zastanowić się, które z wymienionych wyżej elementów będą dla naszego psa trudne, z czym może mieć problem, a co będzie dla niego akceptowalne i łatwe. Dzięki temu możemy go lepiej przygotować. Przed urlopem możemy zapoznać psa z różnymi sytuacjami, z którymi być może zetknie się na wyjeździe. Oszczędzicie sobie i psu niepotrzebnego stresu! Pamiętajmy również o zapewnieniu psu komfortu termicznego, chrońmy psa przed przegrzaniem lub wyziębieniem.
- Regeneracja
To ważny punkt podczas każdej wyprawy! Zastanawialiście się ile snu potrzebują nasze czworonogi? Dorosły pies potrzebuje około 12 – 14 godzin snu na dobę, niektóre źródła podają, że są rasy, które potrzebują nawet 16 godzin na dobę. Całodzienna aktywność przez kilka dni, to dla psa bardzo duży wysiłek. Zaspokojenie potrzeb psa, w tym odpoczynku, jest zatem niezwykle ważne. Jak możemy pomóc naszemu przyjacielowi? Nowe miejsca wprowadzajmy spokojnie, stopniujmy wyzwania. Dobrym pomysłem będzie zachowanie rytuałów, na ile to oczywiście możliwe, np. stałe pory posiłków i spacerów na załatwienie psich potrzeb. Warto jest dać psu czas na eksplorowanie nowego miejsca, bowiem nasze psiaki poznają świat przede wszystkim za pomocą węchu. Ważne jest, aby zapewnić bezpieczne miejsce do odpoczynku. Możemy zabrać legowisko, ulubiony kocyk naszego psa albo kenel jeśli z niego korzysta. Rozstawmy go w miejscu, które będzie spokojne, z dala od ciągu komunikacyjnego i hałasu.
- Wiadomo – wszędzie dobrze, z psem najlepiej! 🙂