Wolniej się porusza i więcej śpi. Czasami niedowidzi albo niedosłyszy. Zdarza się, że coś mu dolega, wymaga częstszych wizyt u weterynarza. Może ma mniejszy apetyt albo zupełnie na odwrót – zapomina, że już jadł. Wciąż potrzebuje uwagi i ciepła. Psi senior…
Kiedy pies jest seniorem? Wszystko zależy od rasy. Przyjmuje się, że u małych ras, to 10 – 12 rok życia. Rasy średnie osiągają wiek senioralny szybciej, bo około 8 – 10 roku życia. W przypadku ras dużych procesy starzenia postępują najszybciej i stają się seniorami mniej więcej w wieku 6 – 8 lat. Oprócz rasy będą o tym decydowały względy osobnicze, warunki środowiskowe i wiele innych czynników. Każdy opiekun chciałby, aby jego pupil żył jak najdłużej w dobrym zdrowiu. Co możemy zrobić, aby tak było? Jak dbać o psiego seniora?
- Profilaktyka – wiele chorób można wykryć na bardzo wczesnym etapie. Jeśli zauważymy zmiany w zachowaniu naszego psa warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Pamiętajmy o regularnym zabezpieczeniu psiaka od kleszczy i szczepieniach. Niekiedy profilaktyczne badania krwi są w stanie wykryć problem jeszcze zanim pojawią się pierwsze symptomy choroby! Odpowiednio dobrane leki mogą znacząco poprawić komfort czworonoga i utrzymać go w formie na długo.
- Dostosowanie przestrzeni – bardzo istotne w przypadku psów z problemami z układem ruchu i dysfunkcją wzroku. Miska z wodą powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Być może trzeba będzie wymienić miski na takie, z których psu łatwiej będzie jeść i pić. Jeśli nasz pies przyzwyczajony jest do spania na fotelu lub kanapie i ma problem ze wskakiwaniem możemy ustawić jakiś podest lub rampę, aby mógł nadal tam leżeć. Psy, które tracą wzrok mogą obijać się o meble i być zdezorientowane. Zadbajmy o to, aby przestrzeń była w miarę możliwości stała, nie przestawiajmy nagle mebli. W przypadku psów niewidomych możemy im kupić lub zrobić specjalną obręcz dystansującą mocowaną do obroży. Zapewni psu poczucie bezpieczeństwa i ułatwi poruszanie się. Jeśli mieszkamy w bloku a nasz pies ma problemy z pokonaniem schodów należy zastanowić się czy nie zacząć go znosić. W przypadku większych psów można zakupić specjalną uprzęż asekuracyjną wspomagają poruszanie się.
- Zapobieganie nadwadze – z wiekiem przemiana materii staje się wolniejsza i zdarza się, że psy tyją. Otyłość sprzyja powstawaniu chorób i obciąża stawy. Jeśli zauważymy, że nasz senior przybiera na wadze rozważmy zmniejszenie porcji lub obniżenie kaloryczności posiłku. Pamiętajmy, że starsze psy również mogą być aktywne! Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne zapobiegają zanikom mięśni, a co za tym idzie dłużej utrzymują psy w dobrej formie.
- Aktywność i stymulacja intelektualna – zapobiegają demencji i opóźniają procesy starzenia się mózgu. Psy, które są poddawane procesowi uczenia się w starszym wieku starzeją się wolniej! Dostarczenie stymulacji poznawczej mogą zapewnić zajęcia brainwork lub nosework, które będą odpowiednie również dla psiaków z dysfunkcjami narządu ruchu.
- Wygodne miejsce do wypoczynku – odpowiednio dobrane legowisko, to takie które jest dostępne psu. Starsze psy mogą mieć problem z wchodzeniem na wyższe posłania. Dobrym wyborem będzie niezbyt wysoki materacyk. Pamiętajmy też o zapewnieniu komfortu termicznego. W naszym sklepie proponujemy legowiska z gąbki z warstwą Memory Foam. Jest to antyalergiczna pianka poliuretanowa, która ma za zadanie dopasować się do kształtu zwierzęcia i dbać o jego wygodę, podczas ciągłego użytkowania.
- Odpowiednie akcesoria spacerowe – potrzeby naszego psa zmieniają się z wiekiem. Zdarza się, że powodu problemów z układem ruchu potrzebne są odpowiednio dobrane szelki lub obroża. Można też dobrać lżejszy karabińczyk do smyczy. W naszej ofercie mamy specjalne szelki bezuciskowe zalecane również psim seniorom.